300 defa görüntülendi.

Tazminat Hesaplama

b.a.f.
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,500 Katılma Tarihi: 01-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Tazminat Hesaplama
İmage

Tazminat bir kişinin bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir dikkatsizlik sonucu başka birine verdiği hasar ya da kayıplar için ödemesi gereken miktardır. Söz konusu kişiler arasında zararın ne kadar olduğu konusunda bir anlaşma sağlanamazsa bu miktar mahkemece belirlenmektedir. Tazminat için hukuka aykırı bir eylem sonucu kişinin maddi ya da manevi kayıplar yaşaması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda tazminat hesaplama konusunda kısaca bilgiler sunacağız.

İhbar Tazminatı Hesaplama

İhbar tazminatı işçinin iş konuları ile ilgili hakkından oluşan haklarıdır. Kısacası ihbar tazminatı için çeşitli nedenlerle işten çıkartılan işçiye çalışma sürecini kapsayan günler göz önünde tutularak belirli bir miktar ödeme yapılmaktadır. İhbar tazminatı hesaplama işlemlerinde şu süreçler esas alınmaktadır;

- Bir iş yerinde 6 aydan daha az çalışanlar için 2 hafta esas alınır.

- 6 ay ve 1,5 yıl arasında çalışanlarda ise 4 hafta esas alınmaktadır.

- Bir iş yerinde 1,5 yıl ve 3 yıl arası çalışan işçilerin ihbar tazminatı hesaplanırken 6 hafta esas alınır.

- 3 yıldan daha uzun süreli çalışanlar içinse 8 hafta esas alınmaktadır.
İhbar tazminatı için öncelikle kişinin çalışma süresi tespit edilir. Ardından o ücrete denk gelen aylık brüt gelir giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanarak bu tutardan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı bir iş yerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra ayrılan işçiye görev süresine bağlı olarak verilen paradır. Kıdem tazminatı hesaplanırken kişinin görevinde rütbece eskiliğine ve bu görevde geçirdiği süreye bakılmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplama konusunda işçi ile ilgili şu hususlara dikkat edilmektedir;

- Eğer işçi zamana bağlı olarak yani günlük, haftalık, aylık ya da saatlik ücret alıyorsa işçiye ödenecek kıdem tazminatı hesaplanırken her 1 yıl son 30 günlük brüt ücret tutarı göz önüne alınmaktadır. Yani öncelikli olarak işçinin çalıştığı yıl süresi göz önüne alınır.

- Eğer işçi götürü ya da parça başı çalışıyorsa işçinin son 1 yıl içerisinde aldığı tüm ücretler toplanarak aynı yıl içerisinde çalışmış olduğu gün sayısına bölünmektedir. Eğer işçi bu yıl içerisinde zam almışsa zam almaya başladığı tarih ve işten ayrılma tarihi esas alınmaktadır.

Tazminat Hesaplama

Uzun yıllar bir işte çalışmak ve bu işten çeşitli nedenlerle ayrılmak pek de kolay değildir. Kişinin çalıştığı iş yerine vermiş olduğu maddi ve manevi emekler belirli bir tazminat hakkı kazanmasını sağlamaktadır. Tazminat hesaplama için öncelikle kişinin işe giriş tarihi ile işten ayrılma tarihinin bilinmesi en önemli noktalardır.
08-01-2015 01:15
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Tazminat Hesaplama - b.a.f. - 08-01-2015 01:15

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Çin takvimi hesaplama Superisi 0 23 08-12-2017 08:25
Son Mesaj: Superisi
  Yks puan hesaplama creeper 0 42 23-10-2017 12:59
Son Mesaj: creeper
  Emeklilik Yaşı Hesaplama nezamanemekli 0 32 20-05-2017 12:45
Son Mesaj: nezamanemekli
  ÖABT Puan Hesaplama syalmac 0 85 26-09-2016 04:42
Son Mesaj: syalmac

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir