114 defa görüntülendi.

Yangın Merdiveni

Tanitim
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 761 Katılma Tarihi: 15-06-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Yangın Merdiveni
Binanızda yangına karşı önlem almak istediniz. Bu nedenle yangın merdiveni ve acil çıkışlar yaptırmak istiyorsunuz. Peki yangın merdiveniniz Z tipi mi olacak? Dairesel tipli mi olacak? Binanıza gerekli olan yangın merdiveni açık mı yoksa kapalı mı olacak? Bu soruların cevapları yangın merdiveni yönetmenliğinde belirtilmiş bir durumdur. Ayrıca yangın merdiveni firmasının keşfinden sonra işinde uzman mimar bu yönetmenliğin binaya nasıl uygulanacağına yani açık veya kapalı yangın merdiveni gerekli olup olmadığına karar verecektir.

Yönetmenliğe göre çok yüksek binalarda yangın merdiveni bina içinde konumlanmalı ve düzenlemelidir. Çok yüksek binadan kastedilen ise, kat sayısı yediyi ve yüksekliği yirmi metreyi aşan binalardır. Yönetmenlik, yedi kattan daha fazla kat sayısı olan binalar için kapalı yangın merdivenini zorunlu kılar. Yönetmenlik şartı dışında kalan binalara dıştan açık yangın merdiveni yapılıyorsa da uyulması gerekli kurallar ve alınması gerekli önlemler vardır. Dış yüzeyde yapılan yangın merdiveni binanın sağ ve solundaki kapı ve boşluklarından yeterince uzak yapılmalıdır. Yine mümkün olduğunca dairesel tipli merdiven tercih edilmemelidir. Açık yangın merdiveni yapılırken bölgenin rüzgar düzeyi genel rüzgar yönü hesaplanmalıdır. Yine bina dış yüzeyinde, açıkta yapılan yangın merdiveni kar ve buzlanmaya karşı dayanıklı olarak yapılmalı, karlanma ve buzlanmayı önlemek için açık çelik ızgaralar yapılmalıdır. Gene yönetmeliğe göre eğer acil çıkış holleri yapılacaksa mutlaka birbirine alternatif olacak şekilde yapılmalıdır. Acil çıkış holleri yanmaz ve kaymaz malzemelerden yapılmalı, binalardaki insan trafiği de göz önünde bulundurularak yeterli genişlikte yapılmalıdır. Aynı şekilde acil çıkış holleri ışıklandırılmalıdır. Ayrıca yangın merdivenleri de panik anında herkesin rahatlıkla inebileceği şekilde ve aralıklarda olmalıdır. Yangın merdiveni güvenlik açısından korkuluklarla çevrilmelidir. Sonuç olarak hem yangın merdiveni hem de acil çıkışları tasarlamak ve uygulamak bilgi deneyim ve tecrübe ister. Bu nedenle eğer binanızda yangın merdiveni ve acil çıkışlar yaptıracaksınız işini bilen bir firmaya danışmalısınız.

İstanbul’da bulunan firmamızın ücretsiz keşif hizmetlerinden yararlanarak, kaliteli hizmeti uygun fiyat ve ödeme seçenekleriyle sahip olabilmek için bize ulaşabilirsiniz.
16-01-2015 02:31
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Yangın Merdiveni - Tanitim - 16-01-2015 02:31

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yangın Kapısı Fiyatları Nasıl? Sacred 0 25 05-11-2017 07:38
Son Mesaj: Sacred
  Çatı Merdiveni Superisi 0 25 23-10-2017 03:13
Son Mesaj: Superisi
  Katlanır Çatı Merdiveni Superisi 0 27 23-10-2017 12:13
Son Mesaj: Superisi
  Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Laplace 0 38 15-06-2017 11:39
Son Mesaj: Laplace

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir