213 defa görüntülendi.

Jeotermal Enerji - Jeotermal Saha

b.a.f.
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,500 Katılma Tarihi: 01-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Jeotermal Enerji - Jeotermal Saha
İmage

Jeotermal enerji kaynakları aktif fay hatlarının oldukça sık bulunduğu Türkiye’de bir hayli fazladır. Öyle ki dünyada Jeotermal enerji kullanımı açısından A.B.D., İsveç, Çin, İzlanda ve 5. sırada Türkiye gelmektedir. Türkiye'nin jeotermal enerji potansiyeli 31.500 MWt olarak tahmin edilmektedir. Bu da = 5 milyon konut eşdeğeri veya 150 bin dönüm sera ısıtma, 1 milyonun üzerinde kaplıca yatak kapasitesi, yani yılda ülkemizin dışarıdan ihraç edeceği 29 milyar USD fuel-oil eşdeğerine denk gelmektedir.

Türkiye de ayrıca 40 °C derecenin üzerinde birçok jeotermal akışkan içeren jeotermal saha ortaya çıkarılmıştır. Bunların %94’ü düşük ve orta sıcaklıkta olup konut ısıtması, sera ısıtması, termal turizm için uygundur. Geri kalan %6 kısım ise yüksek sıcaklıklı olup elektrik üretimine uygun akışkanlığına sahiptir. Özellikle kırıklı bir yapıya sahip olan güney Marmara ve Ege bölgesindeki jeotermal enerji sularının 140 °C ile 242 °C arasında bulunan kaynaklar nedeniyle jeotermal elektrik üretim santralleri bu yörelerimizde fazlaca bulunmaktadır.

Jeotermal sahalardan elde edilen enerji çevreye ve insan sağlığına hiçbir şekilde yan etkisi bulunmamaktadır. Yeraltından çıkan sıcak su buharı elektrik tribünlerini çevirirken elektrik elde edilir. Yeryüzüne çıkarılan jeotermal su tekrar kaynağına geri enjekte edilerek doğanın dengesi bozulmaz. Santral tribünlerinden çıkan duman ise tamamen su buharı olup hiçbir şekilde insan sağılığını olumsuz etkilemez. Bunlardan dolayıdır ki Türkiye’de olduğu kadar birçok Avrupa ülkesinde de aktif bir şekilde tercih edilen bu doğa dostu enerji kaynağı ile ilgili hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Jeotermal enerji alanında uzmanlaşmış olan deneyimli ekibi ile hizmet vermekte olan bu firmalara jeotermal.com sitesi üzerinden kolayca ulaşabilmeniz mümkündür.

Jeotermal enerji ile ilgili çalışmalar yapan ve bu sistemlerin hangi aşamalardan geçtiği ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bu site sayesinde hem hizmet almak istediğiniz firmaları kolay ve hızlı bir şekilde görüntüleyebilir hem de bu kategorideki birçok detay bilgiye saniyeler içerisinde erişebilme imkânını yakalayabilirsiniz. Jeotermal enerji ile ilgili son haberlere bu site üzerinden ulaşabileceğiniz gibi okuduğunuz bu haberleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve halkın bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sitede jeotermal üzerine yazılan kitap, makale, dergi, kanun ve mevzuata da ücretsiz ulaşabilirsiniz. Bu alan ile ilgili daha birçok etkinliklerin yer aldığı jeotermal.com ile daha bilinçli ve çevre dostu enerji kaynakları hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilecek ve çevreyi koruyabileceksiniz.

Site adresi : http://www.jeotermal.com
17-04-2015 10:49
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Jeotermal Enerji - Jeotermal Saha - b.a.f. - 17-04-2015 10:49

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Halı Saha Kurulumu Usta Ellerden Superisi 0 22 08-12-2017 10:16
Son Mesaj: Superisi
  Bina enerji verimliliği belgesi - Szutest.com.tr kalitelisiteler 0 49 10-11-2017 10:25
Son Mesaj: kalitelisiteler
  Binalar için enerji kimlik belgesi kalitelisiteler 0 50 03-04-2017 06:49
Son Mesaj: kalitelisiteler
  Enerji Kimlik Belgesi Nedir? resthit 0 64 18-03-2017 02:22
Son Mesaj: resthit

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

kamanyalar Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir