186 defa görüntülendi.

Okul Seçerken Olmazsa Olmazlar

b.a.f.
Profesör Dr.
*****

Mesajlar: 1,500 Katılma Tarihi: 01-01-2014 Rep Puanı: 0 Durum: Çevirimdışı

Mesaj: #1
Okul Seçerken Olmazsa Olmazlar
Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her Yılın Mart ve Nisan aylarında velileri zorlu bir dönem beklemektedir, her veli evladının iyi bir eğitim alması için çabalamaktadır. Okul çağına gelmiş çocuklar için okul seçimlerine ayrılan süre ve özveri velilerin hayatında küçümsenmeyecek bir yer kaplamaktadır.

Eğitimin Yönü Değişiyor

Günümüzdeki rekabet koşullarında artık eğitim ve eğitim kurumları, farklılık yaratmak için, marka oluşturmaya önem veriyorlar, Hali hazırda oluşmuş olan bu rekabet ortamının büyümesindeki sebep ise dünyadaki teknolojik gelişmelerdir. Velilerin de bu teknolojik değişimler içerisinde devlet okullarından ve özel okullardan beklentileri de değişmektedir

Okul Seçimi

Çocukların ilerideki yaşamlarında kullanacağı beceri ve kabiliyetleri eksiksiz bir şekilde ve kavrayabilecekleri biçimde onlara verebilecek okulların seçimi veliler tarafından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Okul Tanıtım Günleri

İlk okula gelişinizde kapıda bulunan görevlilerin sizi karşılamasından , teneffüs saatlerinde öğrencilerin güvenliğine gösterilen ilgilere, öğretmen öğrenci ilişkisine, yönetim kadrosunun okul yönetimi ile ilgili davranışlarına kadar bir çok ana başlık ilk gözden gözlemlenebilir.

Yabancı Dil Eğitimi

Okullarda artık 2. hatta 3. bir yabancı dilin öğretilmesi bir ihtiyaca dönüşmüştür. Bu konuda öğrencilere yeterlilik sağlamak için geliştirilen teknolojik bir çok sistem bulunmaktadır, Fakat okullar klasik yöntemler ile öğretme yoluna gitmektedir. Okullarda eLLC Sistem tarzı öğrenciye görsel, işitsel, yazma ve okuma ile öğrenmesini sağlayabilecek sistemlerin kullandırılması gerekli bir ihtiyaç durumuna gelmiştir.

Sosyal Etkinlikler

Pek çok yaşanmış başarı öyküsünün bir yerinde okul yıllarında gerçekleştirilen sosyal ve sportif aktivite mutlaka yer alır. Hatta bu var oluşlar hem o günün hem de geleceğin inşasında önemli referans kaynakları olurlar.

Eğitim Teknolojilerin Kullanımı

Özel okullar ile devlet okulları arasında hem program hem de eğitim araç gereçlerinin donanımı bakımından çok farklılıklar bulunmaktadır.

Ölçme ve Değerlendirme Birimi

Ölçme ve Değerlendirme Birimi, Program Geliştirme ile Eğitim Teknolojisi ve Tasarımı gibi bölümler bir eğitim kurumunda olmazsa olmaz destek birimlerdir.

Kütüphane

Kütüphane kullanımı teknolojinin gelişmesi ile zaman ve mekan sınırlarını zorlamaktadır.

Kamuoyu Algısı ve Başarılar

Bir eğitim kurumunun ismi farklı özellikleriyle kamuoyunda bir değer yaratır. Yaratılan bu algı eğer olumlu ise o kuruma güven duyulabilir.

Üst Öğrenime Hazırlık

Bir üst programa hazırlık çalışmalarının profesyonelce yürütülmesi, akademik ve sosyal alanlarda danışmanlık hizmetlerinin bulunması, Ortaöğretime ve Yükseköğretime yönelik rehberlik hizmetlerinin kalitesi de okul seçiminde dikkat edeceğiniz kriterler arasında yer almalıdır.

Veli Okul İşbirliği

Veli ile doğru şekilde ve doğru zamanda kurulan iletişim ve işbirliği kurulması bir okulun önemli artılarındandır.

Bir okul seçimi daha fazla detaylandırılabilir mi?

Hem evet hem hayır. Ama bilinmeli ki belirtilen tüm bu kriterler çocuğunuzun her yönüyle doğru seçilmiş bir kurumda eğitilmesi için önemli birer değişken
11-06-2015 08:40
Bul Rep Ver Alıntı
« Önceki | Sonraki »


Bu Konudaki Mesajlar
Okul Seçerken Olmazsa Olmazlar - b.a.f. - 11-06-2015 08:40

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  OKUL KAPI GİYDİRME Superisi 0 19 09-01-2018 10:19
Son Mesaj: Superisi
  Çocuklarımızın Geleceği İçin Okul Öncesi Eğitimi BazKriz 0 41 24-10-2017 11:00
Son Mesaj: BazKriz
  Ä°YTE de Okunur mu ? Ä°YTE Nasıl Bir Okul ? Ä°YTE Hakkında Merak Ettikleriniz seopti 0 38 24-07-2017 01:09
Son Mesaj: seopti
  OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SETLERİ zubamba 0 46 03-07-2017 07:43
Son Mesaj: zubamba

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

Forum Atla:

bim aktüel ürünler Betist tanıtım yazısı

Öğretmen Sitesi

Öğretmen SiteleriÖğretmen Sitesi | İletişim | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Mobile Version | RSS

Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye
Üretici: MyBB, © 2002-2018 MyBB Group.

MyBB & SEO İnSiDe

ÖğretmenSitesi.İnfo Google Gizlilik Politikasına riayet etmektedir